Yapı Tatil Tutanağına İtiraz

Yapı Tatil Tutanağı, idare tarafından gerçekleştirilecek mühürleme işlemi başta olmak üzere; 

  • İmar Para Cezası Kararı
  • Yıkım Kararı

uygulamalarının yegane dayanağıdır. 

 

Bu nedenle Yapı Tatil Tutanağı düzenlenirken, ilgili idarenin yetkili personelleri tarafından dikkat edilmesi gereken mutlak unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar;

 

  • İdare personellerinin kalifiyesinin “yapı tatil tutanağı düzenlemeye” yetkin olması gereklidir.

 

  • İnşaat faaliyetinin metrajına ve inşaat ile ilgili açık ve somut tespitlere yer verilmesi zorunludur

 

  • Yapı tatil tutanağına eklenecek kroki aydınlatıcı ve gerçeği yansıtır nitelikte olmalıdır.

 

  • Projeye aykırı olarak belirlenen alanın hesaplama yöntemi açıkça belirtilmelidir.  

 

  • Tutanağın bir örneğinin Yapı inşaatının görünen bir bölümüne asılması gereklidir.

 

  • Tutanağın bir örneği muhtara bırakılmalıdır.

 

Yukarıdaki bilgiler işbu maddelerle sınırlı şekilde değerlendirilmemeli; somut olayın kapsamına, ilgili idarenin söz konusu yapı tatil tutanağını düzenleme yöntemine göre değişkenlik gösterebileceği akıllarda bulundurulmalıdır.

 

Son olarak belirtmek gerekir ki İdare Mahkemeleri; huzurunda görülmekte olan davaları usul yönünden sıkı bir denetime tabi tutar; esasa ilişkin incelemeyi ancak usul hususunda bir eksik olmaması yönünde mutabakata varıldığı takdirde yapacaktır.

 

Biz İzgi Hukuk&Danışmanlık olarak İdare Mahkemeleri’nde görülecek olan, idarenin düzenlemiş olduğu Yapı Tatil Tutanaklarına İtirazlarımız başta olmak üzere süreç içerisinde ortaya çıkacak/çıkabilecek İmar Para Cezaları ve Yıkım Kararlarına ilişkin itirazlarınızı sunacağınız davalar konusunda deneyimli ve bilgili avukatlarımızla sizlere hizmet vermeye hazırız. 

 

Tüm bu nedenlerle herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına; İzgi Hukuk&Danışmanlık olarak 0216 325 18 00 ve 0532 405 15 25 telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilir, yüz yüze görüşme için randevu oluşturabilirsiniz. 

 

İzgi Hukuk&Danışmanlık